27 listopada 2021

Jak ułożyć menu weselne, aby wszyscy goście byli zadowoleni?

Planując ślub, zwykle najwięcej czasu poświęcamy znalezieniu idealnej sukni ślubnej. A później skupiamy swój czas na poszukiwaniu sali weselnej i dodatków do jej dekoracji. Wygląd, jak i atmosfera w sali, w której będziemy ucztować, przy okazji tego niezwykłego wydarzenia są naprawdę istotne. Ale są też elementy, których nie można odkładać na drugi plan. Między innymi jest to menu, jakie ma się pojawić na weselnym stole. Jak wybrać posiłki na tę okazję?

Czy istnieje idealne menu weselne?

Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób: to zależy, jak dobrze znamy gości, którzy na to przyjęcie przybędą. Każde menu weselne powinno być dopasowane do okazji, ale i do gości. Wśród osób goszczących na weselu mogą być alergicy, osoby chorujące np. na cukrzycę, insulinooporność, celiakię czy weganie. W obecnych czasach naprawdę dużo osób jest na specjalnej diecie. Jeśli weźmiemy ich potrzeby pod uwagę i stworzymy menu, w którym są również potrawy wege, o niskiej zawartości cukru czy ugotowane bez glutenu, będziemy mieli idealne posiłki, z których każdy gość będzie mógł skorzystać. Czy to oznacza, że trzeba mieć kilka wariantów tego samego posiłku? Niekoniecznie. Choćby tradycyjny polski rosół można podać z makaronem bezglutenowym. A dla osób, które nie jedzą mięsa czy wywarów z mięsem, udostępnić drugą zupę do wyboru. W ten sposób rozszerzamy możliwości wykorzystania potencjału ustalonego menu, ale też nie wchodzimy w koszty gotowania wielu potraw podawanych w tym samym czasie.

A co z jedzeniem dla dzieci?

Jeśli zapraszamy rodziców z dziećmi na taką zabawę, trzeba pomyśleć również o nich. Przede wszystkim można im podawać dania, które jedzą też rodzice, ale porcje powinny stanowić 50% objętości talerza dorosłej osoby. A gdy stawiamy na egzotyczny bufet na weselu, dobrze jest sprawdzić, czy dzieci w danym wieku mogą już jeść np. sushi. Jeżeli okaże się, że są na to za małe, trzeba będzie wybrać dla nich przekąski na zastępstwo. Zatem menu weselne, musi być przemyślane zawczasu.