27 listopada 2021
Na której ręce nosi się obrączkę po ślubie?

Na której ręce nosi się obrączkę po ślubie?

Wybranie i zakupienie obrączki, jest jednym spośród najistotniejszych etapów przygotowań ślubnych. Ponadto, w przeciwieństwie do tortu czy też kwiatów, efekt podjętej przez nas decyzji będziemy widzieć każdego dnia na własnej dłoni, do końca życia. Ale w tym przypadku pojawia się zasadnicze pytanie: na której ręce nosi się obrączkę po ślubie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to ważne pytanie. 

Palec serdeczny lewej dłoni: tradycja, która trwa do dzisiaj

Na zachodzie, serdeczny palec lewej dłoni to ten, na którym zwykle nosi się obrączkę. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w starożytnym Egipcie. Egipcjanie wierzyli w tzw. żyłę miłości, która prowadzić miała do czwartego palca, przez rękę, wprost do naszego serca. Umiejscowienie, ale również kształt pierścienia miłości miały znaczenie symboliczne. Obrączka nie posiadająca początku ani też końca, reprezentować ma nieskończoną miłość. Otwarta przestrzeń otaczającą pierścień, to zaś symbol bramy, która otwiera się na zupełnie nową relację. 

Prawa czy lewa ręka – zdania są zdecydowanie podzielone 

A teraz przejdźmy do sedna sprawy, czyli jak sprawdzić na której ręce nosi się obrączkę?. Odpowiedź nie będzie łatwa, jeżeli bierzemy pod uwagę cały świat. Nawet na terenie Europy panuje w tej tematyce wiele różnych przekonań. Poniżej garść przydatnych informacji. 

Republika Czeska zaliczana jest do tychże krajów, w których obrączka noszona jest na lewej dłoni. Identycznie wygląda to w wielu różnych krajach z Europy zachodniej, w części Europy wschodniej, jak i w co najmniej kilkunastu krajach znajdujących się poza Europą. Wymienić można kilka spośród nich: Rumunię, Słowenię, Chorwację, Szwajcarię, Słowację, Finlandię, Szwecję, Portugalię, Włochy, Francję, Południową Afrykę, Nową Zelandię, Egipt, Kanadę, Botswanę, Australię, USA oraz Wielka Brytanię.