24 lipca 2021
Jakie są rozmiary kopert?

Jakie są rozmiary kopert?

Co prawda dziś większość ważnych wiadomości jest wysyłanych drogą e – mailową, ale wciąż zdarzają się takie sytuacje, w których trzeba skorzystać z usług poczty. Jeśli planujemy wysłać komuś bliskiemu list lub tradycyjną kartkę pocztową, trzeba użyć koperty. Jakie są ich rozmiary?

Popularna koperta w rozmiarze C6

Obecnie wybór kopert na rynku papierniczym jest bardzo duży. Poszczególne rodzaje są dostępne w różnorodnych rozmiarach. Od wielu lat najbardziej popularna jest koperta w rozmiarze C6. Jej rozmiar wynosi 114mm na 162mm.

W kopercie o takiej wielkości można zmieścić nie tylko pocztówkę, lecz także każdą kartkę w rozmiarze A6 lub wydruk A4 złożony na cztery części. A gdy przesyłka jest znacznie większa, trzeba koniecznie sięgnąć po kopertę w innym rozmiarze.

Koperta o różnorodnych rozmiarach

Gdy chcemy wysłać nieco większą przesyłkę trzeba koniecznie dobrać do niej odpowiednią kopertę. Jak zatem przedstawia się klasyfikacja kopert? Otóż każda z nich posiada przypisaną do rozmiary literę i cyferkę. Oznaczenia kopert zaczynają się zawsze od litery C, a znajdująca się liczba określa rozmiar. I tak na przykład każda koperta w rozmiarze:

  • C4  potrafi powodzeniem zmieścić kartkę A4. Jej rozmiar wynosi 229mm na 324mm
  • C5 potrafi zmieścić kartkę o formacie A5, a więc połowę kartki A4. Jej rozmiary to: 162mm na 229mm

Koperta w niestandardowych rozmiarach

Poza wymienionymi kopertami istnieją jeszcze takie, które posiadają niestandardowe rozmiary. Nie da się ich przełożyć na rozmiar arkusza papieru. Na każdej poczcie można nabyć kopertę:

  • DL – która charakteryzuje się tym, że posiada kształt wąskiego prostokąta. Można w niej bez problemu zmieścić wydruki w rozmiarze DL, a wiec o wielkości 1/3 arkusza A4
  • K4 – która odznacza się tym, że posiada kwadratowy kształt. Koperty te są bardzo często wykorzystywane do wysyłania kartek, zaproszeń oraz pocztówek o niestandardowym rozmiarze 14x14cm.