16 września 2021
Jak zorganizować kącik komputerowy dla dziecka?

Jak zorganizować kącik komputerowy dla dziecka?

Żaden rodzic nie uniknie fascynacji dziecka światem komputerów. Wirtualna rzeczywistość zachwyca najmłodszych i o ile przyzwala się na nią w granicach rozsądku, nic złego nie powinno się stać. Organizując dla pociechy kącik komputerowy, w którym może spędzać czas wolny np. godzinę dziennie, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które jednocześnie pozwolą zadbać o jej zdrowie.

Kwestie ergonomiczne

Wysokość biurka oraz umieszczenie komputera powinny być dopasowane do wzrostu dziecka tak, aby nie zaszkodzić jego kręgosłupowi. Podczas siedzenia przy biurku plecy dziecka powinny być wyprostowane, stopy dotykać podłogi i być ugięte w kolanach pod kątem prostym, ręce swobodnie spoczywać na blacie i być ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni.

Zdrowy wzrok

Długie spędzanie czasu przed komputerem wpływa negatywnie na narząd wzroku. Aby tego uniknąć, należy ustalić granice czasowe, w których dziecko może grać na komputerze, oglądać bajki, czy słuchać muzyki. Najrozsądniejszą opcją wydaje się wyznaczenie jednej godziny dziennie, w której pociecha może umilać swój czas, biorąc udział w wirtualnych przygodach. Wszystko zależy od osobistych przekonań rodziców. Nie warto jednak zbytnio przekraczać wyznaczonej normy.

Sprzęt powinien być umieszczony w odpowiedniej odległości od oczu małego użytkownika – najlepiej 40-60 cm.

Zdrowy słuch

Poszukiwanie przestępców w wirtualnym świecie, zabijanie złych postaci, rozwiązywanie zagadek – dziecko przeżywa to wszystko bardzo mocno. Warto zadbać więc o dogodne głośniki komputerowe (https://www.sferis.pl/glosniki-komputerowe-4144) z dobrą jakością dźwięku. Ma to duże znaczenie szczególnie podczas gier, w których bohaterowie wypowiadają swoje kwestie na głos.

Wyposażając komputer w kolumny, lepiej jednak nie sugerować się ich mocą. W zupełności wystarczy zwykły komplet audio niwelujący szumy, aniżeli głośniki komputerowe o dużej regulacji głośności. W ten sposób unika się sytuacji, w których dziecko „podkręca” poziom dźwięku do maksimum. Przy okazji dba się o słuch małego gracza i wszyscy domownicy są zadowoleni.