16 września 2021
Rodzaje transportu drogowego

Rodzaje transportu drogowego

Transport drogowy to bardzo szerokie pojęcie. Warto, więc wyjaśnić je sobie bliżej i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań na jego temat. Jakie rodzaje transportu drogowego wyróżniamy? Czym się od siebie różnią?

Transport międzynarodowy

organizacja transportu

Jak sama nazwa wskazuje, transport międzynarodowy łączy się z przekraczaniem granic. Organizacja transportu obejmuje, więc w tym przypadku także przygotowanie dokumentów przewozowych, które są uznawane międzynarodowo oraz przygotowanie ładunku do odprawy granicznej. Za niektóre ładunki trzeba też zapłacić cło. Transport międzynarodowy może też odbywać się drogą morską lub lotniczą. Czasami jest to szybsze i tańsze rozwiązanie niż transport kołowy, więcej dowiesz się na stronie Logit. Zwłaszcza jeśli ładunek jest przewożony z bardzo odległego kraju np. z Chin czy Wietnamu.

Transport lokalny

Ten rodzaj transportu drogowego obejmuje przewóz na krótszych trasach. Zazwyczaj są one po prostu w obrębie jednego kraju lub nawet województwa. Organizacja transportu w ich przypadku jest prostsza, bo nie wymaga planowania zbyt wielu postojów i przeładunków. Taki transport jest też tańszy niż transport międzynarodowy i wymaga zdecydowanie mniej dokumentów. Transport morski i lotniczy na terenie kraju nie jest zbyt popularny, ponieważ jego koszty są dość wysokie w porównaniu z transportem kołowym lub kolejowym. Często jednak łączony jest przewóz różnymi środkami transportu w jeden łańcuch logistyczny.