27 listopada 2021
Jak dobrać wielkość telewizora? Czy indywidualne predyspozycje mają znaczenie?

Jak dobrać wielkość telewizora? Czy indywidualne predyspozycje mają znaczenie?

Rozmiar telewizora odgrywa olbrzymie znaczenie w kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, wpływa on na jakość wyświetlanego obrazu. Po drugie, gabaryty telewizora komponują się z otoczeniem, decydując o jego estetycznym wyglądzie. Urządzenie to stanowi swoisty ozdobnik przestrzeni, w której się znajduje. Warto żeby współgrało zatem z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Po trzecie zaś, wielkość telewizora powinna wynikać z indywidualnych preferencji, które tak, mają znaczenie. Jak dobrać wielkość telewizora do Twojego pomieszczenia?

Wnętrze, a rozmiar telewizora

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak dobrać wielkość telewizora powinien wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia, w którym ma on zostać ustawiony. Olbrzymi odbiornik nie będzie estetycznie łączył się z malutkim pokojem. Taki krok może wprowadzać nieco klaustrofobiczny nastrój. Warto zatem wielkość telewizora dopasować do gabarytów pomieszczenia. W małym pokoju sprawdzą się mniejsze i średnie urządzenia, w wielkich salonach można postawić na olbrzymi odbiornik.

Odległość od kanapy

Miejsce ustawienia odgrywa ważną rolę w kontekście jakości obrazu. Przekątną ekranu warto dopasować do odległości dzielącej telewizor od kanapy. Jeżeli maksymalnie wynosi ona 1,81 m nie powinno się kupować telewizora o większej przekątnej niż 43 cale. Maksymalna odległość w przedziale między 2,31m – 2,71 m to warunki, w których sprawdzi się telewizor o przekątnej ekranu 55/65 cali. W przypadku wyjątkowo dużej odległości ok. 3,5 m warto postawić na urządzenie o przekątnej 85 cali.

Twoje preferencje są najważniejsze

Oczywiście istnieje cały szereg wskazówek dotyczących sposobów wybierania wielkości telewizora pod kątem jakości obrazu czy tworzenia estetyki przestrzeni. Jednak najważniejsze jest, by po prostu dobrze czuć się oglądając telewizor. Jeżeli zatem ktoś posiada prywatne preferencje dotyczące wielkości ekranu, powinien je uwzględnić w pierwszej kolejności. Jeżeli widz uwielbia olbrzymie telewizory, lubi czuć się w swoim małym pokoju jak w prywatnym kinie, może swobodnie zignorować zalecenia specjalistów.